Në zi botërore, vdiq Pele – “Mbreti” i topit bashkë me “Zotin” e futbollit

Në zi botërore, vdiq Pele – “Mbreti” i topit bashkë me “Zotin” e futbollit

Pele, “Mbreti” i topit dhe për shumëkush futbollisti më i mirë që ka parë planeti, është ndarë nga jeta në moshën 82-vjeçare.

“Perla e Zezë” bëri një betejë të madhe me kancerin muajt e fundit dhe u nda nga jeta me gjithë familjen pranë tij dhe miliona njerëz që luteshin për të. Lajmin e ka konfirmuar agjenti i tij, Joe Fraga.

Pele bëri që një brez i tërë njerëzish ta duan futbollin për shkak të tij. Ai u cilësua si "Mbreti" i topit dhe ishte për shumë (sidomos ata që patën fatin ta shihnin të luante) më i madhi i të gjitha kohërave. Pyetjes “Pele apo Maradona” tashmë do të marrë përgjigje në fushat e qiellit, ku “magjistari i topit” brazilian do të takohet me “Zotin” e futbollit dhe do të kenë mundësinë të luajnë së bashku për herë të parë.

Ai mbetet edhe sot e kësaj dite i vetmi futbollist që ka fituar tre Kupa Botërore. Ai ishte lideri i një brezi futbollistësh brazilianë që lanë gjurmë të pashlyeshme në historinë e sportit. Për një kohë të gjatë ai ishte sportisti më i paguar në botë, duke mbajtur tituj si "Futbollisti i Shekullit" nga FIFA, "Sportisti i Shekullit" nga Komiteti Olimpik, ndërsa është anëtar i Sallës së Famave të Futbollit. .

Në vitin 1999 ai u zgjodh Futbollisti i Shekullit pas votimit të fituesve (1956–1999) të revistës “Topi i Artë i France Football”. Në vitin 2000, në një sondazh global të FIFA-s në internet për futbollistin më të mirë të shekullit të 20-të, ai doli i dyti pas Diego Maradonës, ndërsa përkundrazi, në votën e "Familjes së Futbollit FIFA" dhe lexuesve të "FIFA Magazine", Pele. doli i pari.

Loustrakos për një top dhe shkarkim për “pagëzimin” e tij.

Pele lindi më 23 tetor 1940 dhe fillimisht u quajt Edison për nder të shpikësit të famshëm, Thomas Edison, pasi rryma shkoi në qytetin e tij pak para lindjes së tij. Me kalimin e kohës, miqtë dhe të afërmit e quanin Edson (Arantes do Nascimento).

Ashtu si me shumë futbollistë brazilianë, Pele pati një fëmijëri shumë të vështirë. Ai luante futboll zbathur me topa të improvizuar të bërë nga çorape që i kishte mbushur me letër. Në të njëjtën kohë, ai lustronte këpucët për të ndihmuar familjen, por edhe për të marrë një top të rregullt. Iu desh deri në klasën e katërt për ta bërë realitet.

Pseudonimin Pele, që nuk do të thotë asgjë në portugalisht, ia kishin vënë shokët e klasës në shkollë, kur gabimisht e quajti portierin e Vasco Da Gama, Bille, i cili ishte futbollisti i tij i preferuar, Pele. Në fakt, ai mori një pezullim tre-ditor sepse u përlesh me fëmijën që i vuri pseudonimin. Nuk i pëlqeu derisa një teolog i tha se kjo fjalë është në Bibël dhe do të thotë mrekulli në hebraisht.

Karriera e tij dhe pasazhi grek

Karriera e tij futbollistike filloi në ekipin e të rinjve të Bauru, në shtetin e São Paulo, ku babai i tij kishte varur këpucët e futbollit. Në vitin 1956, Santos vlerësoi talentin e tij dhe e përfshiu atë në forcën e saj. Me fanellën bardhezi luajti si mesfushor sulmues, mes viteve 1956-1974, në 638 ndeshje, duke shënuar 619 gola. Me Santos, Pele fitoi 6 kampionate braziliane dhe 6 tituj ndërkombëtarë (3 Interkontinental dhe 3 Copa Libertadores). Më 20 nëntor 1969, në paraqitjen e tij të 909-të në Divizionin A të Brazilit, ai shënoi golin e tij të 1000-të.

Në atë kohë, liga braziliane nuk ishte krijuar ende. Kështu Santos, duke u përpjekur të përfitonte sa më mirë nga “produkti” i saj, mbylli ndeshjet miqësore në mbarë botën në këmbim të disa mijëra dollarëve. Në një pasazh të tillë nga Athina, Santos me Pelen në përbërjen e tij luajti me të tre skuadrat kryesore të qendrës. Ata mundën AEK-un 3-0 dhe Panathinaikos-in 3-2, por u mundën nga Olympiakos 2-1. Ishte një vepër me rëndësi historike botërore që përmendet edhe në himnin e ekipit të Pireut (...dhe Santos dhe Pele ende ju kujtojnë...).

Pele u bë i famshëm botëror me kombëtaren braziliane, për të cilën luajti 92 herë duke shënuar 77 gola. Ai udhëhoqi "Seleção" në pushtimin e tre Kupave të Botës (1958, 1962, 1970) dhe në zotërimin e përhershëm të çmimit Jules Rimet.

Në vitin 1974, Pele njoftoi tërheqjen e tij nga futbolli, por vitin e ardhshëm ai ra dakord të nënshkruante një kontratë trevjeçare, 7 milionë dollarë me Cosmos të Nju Jorkut dhe të ndihmonte në promovimin e sportit në Shtetet e Bashkuara. Në vitin 1977 ai më në fund vari këpucët e tij të futbollit pasi udhëhoqi ekipin e tij në kampionatin amerikan. Me “Kosmos” ai luajti në 56 ndeshje, duke shënuar 31 gola.

Në total, Pele, sipas RSSSF (shifrat e rishikuara 2021), shënoi 1,303 gola në 1,392 ndeshje gjatë karrierës së tij aktive, nga të cilat 775 në 840 ndeshje zyrtare, duke u renditur si golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në të dyja rastet. Ai shënoi 92 hat-trickë, 30 herë shënoi katër gola në një ndeshje, 7 herë shënoi pesë në një ndeshje (sipas FIFA-s 6 herë) dhe një herë tetë gola (88 hat-trickë në ndeshjet zyrtare).

Pele është nderuar me çmime të shumta politike dhe sportive. Në vitin 1994 u emërua Ambasador i Vullnetit të Mirë të UNESCO-s dhe në vitin 1999 "Futbollisti i Shekullit" nga FIFA. Në jetën e tij personale ai u martua tre herë dhe kishte shtatë fëmijë.

 

Image

Mund të na arrini përmes telefonit, postës elektronike dhe uebfaqes. Gjithashtu mund të na dërgoni mesazh përmes Faqes tonë të Kontaktit.

Mund të na arrini përmes telefonit, postës elektronike dhe uebfaqes. Gjithashtu mund të na dërgoni mesazh përmes Faqes tonë të Kontaktit.