Samiti i NATO-s, Rama dhe ministrja Xhaçka nisen drejt Madridit, ja fokusi i diskutimeve

Samiti i NATO-s, Rama dhe ministrja Xhaçka nisen drejt Madridit, ja fokusi i diskutimeve

Delegacioni shqiptar i kryesuar nga kryeministri Edi Rama janë nisur sot drejt Madridit, aty ku do të mbahet samiti samiti i NATO-s.

Mësohet se pjesë e delegacionit do të jetë edhe ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, si dhe ministri i Mbrotjes, Niko Peleshi.

Liderët e NATO- s do të mblidhen sot në Madrid ku do të diskutojnë për vazhdimin e mbështetjes ndaj Ukrainës, si dhe dakordësimi mbi Konceptin Strategjik 2022.

“Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka është nisur sot për  samitin e NATO-s që do të mbahet në Madrid, si pjesë e delegacionit të kryesuar nga kryeministri Edi Rama.  Ministrja Xhaçka do të zhvillojë takime me homologë të Finlandës, Holandës dhe Norvegjisë.  Në samit do të diskutohen ndër të tjera vazhdimi i mbështetjes ndaj Ukrainës për një afat më të gjatë, si dhe dakordësimi mbi Konceptin Strategjik 2022”, njofton ministria e Jashtme.

Image

Mund të na arrini përmes telefonit, postës elektronike dhe uebfaqes. Gjithashtu mund të na dërgoni mesazh përmes Faqes tonë të Kontaktit.

Mund të na arrini përmes telefonit, postës elektronike dhe uebfaqes. Gjithashtu mund të na dërgoni mesazh përmes Faqes tonë të Kontaktit.