Rama falenderon Erdogan: Kur flasim për Presidentin, fjala e mbajtur nuk është lajm! Fatmirësisht nuk vura bast për spitalin e Fierit, do punojmë për të sjellë më shumë turistë turq

Rama falenderon Erdogan: Kur flasim për Presidentin, fjala e mbajtur nuk është lajm! Fatmirësisht nuk vura bast për spitalin e Fierit, do punojmë për të sjellë më shumë turistë turq

Kryeministri Edi Rama në konferencën e përbashkët me Presidentin turk Erdogan e ka falenderuar këtë të fundit për 522 banesat e ndërtuara në Laç, të dëmtuara pas tërmetit të 26 Nëntorit të 2 viteve më parë.

Ai u shporeh se kur bëhet fjala për Presidentin Erdogan, fjala e mbajtur nuk është lajm, ndërsa u shpreh se fatmirësisht nuk e vuri bastin për spitalin e Fierit, pasi do ta kishte humbur.

Përsa i përket bahskëpunimit mes 2 vendeve, Rama tha se do të punohet më shumë për të sjellë një rritje të numrit të turistëve turq në Shqipëri, pasi nuk është e këndshme kur turistët turq shkojnë më shumë në vendet e tjera të rajonit.

“Sot është një ditë e rëndësishme për ne dhe patjetër një ditë e bukur, siç ëhstë çdo ditë kur hapim dyert për të pritur miqtë nga vendi juaj. Sot ëhstë një ditë shumë e veçantë sepse kemi qenë së bashku në kurorëzimin e  një përpjekje të jashtëzakonshme miqësore dhe dashamirëse për të mbështetuir rilindjen e një komuniteti aty ku tërmeti goditi shumë fort dhe ku sot 522 familje janë në kushte shumë më të mira se ato që kishin. Dua ta falenderoj Presidentin që u gjend pranë nesh që në sekondën e parë pas goditjes së tërmetit dhe u angazhuma i pari, dhe që e mbajti fjalën, por kjo e fundit nuk përbën lajm kur është fjala për Presidentin Erdogan.

Dua të falenderoj të gjithë ata që i dhanë jetë kësaj nisme bujare dhe jo të lehtë. Që nga ministri Murat te kompania, punëtorët, sepse jo vetëm ndryshuan jetën e këtyre njerëzve, por ndërtuan një tjetër shembull domethënës për vlerën dhe thellësinë  e marrdhënies shqiptyaro-turke. Mbase ndodkush mendon se po e teproj me falemnderime, por siç thoshte Profëeti Muhamed: Kush nuk falenderon njerëzit, nuk ka falenderuar Zotin.

Ndërkohë që 1 vit më parë kemi firmosur në Ankara një sërë marrëveshjesh dhe një deklaratë për të krijuar Këshillin e bahskëpunimit të nivelit të lartë që asokohe në Shqipëri u bë shkak për shumë pyetje, ne sot kemi 1 vit nismash konkrete dhe realizimesh konkretet që dëshmojnë vlerën e shtuar të këtij Këshilli. Unë nuk e vura bastin me Presidentin për spitalin e Fierit se do e kisha humbur. Fatmirësisht nuk e vura bastin, aq më tepër që Presidenti nuk vë baste. Sot ne kemi një spital që është jo vetëm një strukturë e re që u shërben njerëzve të një rajoni, por edhe një pikë transferimi e dijes ku po zhvillojmë fazën e re të reformës në shëndetësi për të kaluar në një nivel tjetër të administrimit të shëndetësisë, për të krijuar atë autonominë spitalore. E kam thënë që ambicia jonë është që shërbimi shëndetësor të marrë përditë e më shumë trajtat e shërbimit shëndetësor turk. Nëse deri dje kjo mund të dukej e pamundur, sot askujt nuk i duket e pamundur përsa kohë ne kemi mbështetjen e Presidentit Erdogan.Tashmë është realitet monitorimi i rrugëve të Shqiëprisë me kamera inteligjente falë asistencës së Turqisë. Do të bëjmë çmos për të rritur marrëdhëien në fushën e turizmit. Ne nuk jemi xheloz për fqinjët, por sesi na vjen kur shikojmë që janë miliona turistë nga Turqia që shkojnë në vendet e tjera të rajonit, por në Shqipëri numri i turistëve turq nuk përputhet me dashurinë mes dy vendeve. Shumë faleminderit të gjithëve”, tha Rama ndër të tjera.

Image

Mund të na arrini përmes telefonit, postës elektronike dhe uebfaqes. Gjithashtu mund të na dërgoni mesazh përmes Faqes tonë të Kontaktit.